• صفحه نخست
 • معرفی موسسه
 • نشان طیب
 • خدمات الکترونیک
 • اخبار
 • همکاری با ما
 • ارتباط باما
  • مدیریت کاربران

   مدیریت دسته بندی

   مدیریت محصولات

   مدیریت سازمان

   مدیریت واحد صنفی

   مدیریت صیانت

   زنجیره محصولات طیب

   مدیریت نظرات کاربران

   مدیریت چک لیست ها

   گزارش چک لیست ها

   مدیریت عنوان تب ها

   مدیریت شبکه همکاران

   مدیریت فایل ها

   پروفایل

   چک لیست های تکمیل شده

   نان طیب

   1399/02/14

   128

   تاثیر استفاده از آرد کامل بر اقتصاد ملی


   کاهش ضایعات و نیاز به مصرف گندم

   طبق آمار رسمی کشور، حدود 84% از مصرف گندم کشور مربوط به تولید نان‌های سنتی همچون سنگک، لواش، تافتون و بربری می‌شود. همچنین بنا بر گفته‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی در آبان ماه 1398، نیاز گندم کشور حدود 13.5 میلیون تن برآورد شده است. از این رو می‌توان گندم مصرفی کشور برای تولید نان را در حدود 11.3 میلیون تن تخمین زد. این مقدار گندم که قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم آن در سال 99، 2200 تومان تعیین شده است هزینه‌ای بالغ بر 24,860 میلیارد تومان را دربرخواهد گرفت. این در حالی است که با انجام فرآیند سبوس‌گیری از گندم در کارخانه‌های تولید آرد، به طور متوسط 15% از این گندم از چرخه تولید نان خارج می‌شود. در صورتی که به جای 15% سبوس‌گیری، این میزان را به طور متوسط به 5% کاهش دهیم، مبلغی در حدود 2,486 میلیارد تومان صرفه‌جویی شده و یا به 1.13 میلیون تن گندم کمتری برای تأمین نان مردم مورد نیاز است که نیاز به واردات را کاهش خواهد داد.

   با توجه به اینکه در فاز پایلوت طرح طیب، صرفاً تغییر الگوی تولید و مصرف 10% از نان کشور مدنظر است، مبلغ قابل صرفه‌جویی تقریباً برابر با 248.6 میلیارد تومان برای یک سال خواهد بود.


   کاهش نیاز به مصرف نان بابت افزایش ارزش غذایی و قابلیت هضم به دلیل استفاده بهینه از سبوس

   نان‌های سبوس‌دار یا همان نان کامل، به دلیل دارا بودن فیبر مناسب، علاوه بر اینکه از نظر سلامتی و جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها همچون یبوست و سایر مشکلات دستگاه گوارش، نیاز بدن به مواد مغذی را نیز بهتر تأمین می‌کنند. این نان سرشار از ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن است و مواد معدنی همراه با سبوس گندم، بسیاری از نیازمندی‌های بدن را پاسخ داده و نیاز به مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی افراد را کاهش می‌دهد. با توجه به هضم آسان‌تر نان کامل در معده، مواد مغذی سریعتر جذب بدن شده و احساس سیر شدن پس از مصرف مقدار کمتری از نان به بدن دست خواهد داد. این اتفاق علاوه بر کمک به سلامتی افراد، مقدار سرانه مصرف نان را نیز کاهش داده و عملاً گندم کمتری برای تولید نان مورد نیاز خواهد بود. با درنظر گرفتن این نکته که برای تهیه یک کیلوگرم نان با آرد کامل (آرد با 5% سبوس‌گیری) و در مقایسه با تهیه یک کیلوگرم نان با آرد سفید (حداقل 15% سبوس‌گیری)، به مقدار کمتری آرد نیاز است و میزان جذب آب برای رسیدن به حالت خمیری بیشتر می‌شود، استفاده از آرد کامل علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آرد، هم برای نانوا صرفه اقتصادی دارد و هم برای دولت. در صورت استفاده از آرد کامل و با در کنار هم قرار دادن کاهش نیاز به مصرف آرد (حدود 7 درصد) و کاهش نیاز به مصرف نان (حدود 10 درصد)، هزینه بسیاری از دوش مردم و حاکمیت بابت تأمین آرد و نان کاسته خواهد شد. با توجه به اینکه قیمت تمام‌شده آرد (بدون پرداخت یارانه) برای دولت چیزی در حدود 2860 تومان در سال 99 خواهد بود و حدود 30% از قیمت نان مربوط به هزینه آرد آن است، میزان صرفه‌جویی در قسمت کاهش مصرف آرد و نان در جدول زیر آمده است:

   51-1-2

   کاهش ضایعات نان از 10% به 5%

   با توجه به آمارهای منتشره از سوی مسئولین حوزه آرد و نان کشور، حدود 10% از نان تولید شده در کشور به صورت دورریز تبدیل به ضایعات می‌شود. با درنظر گرفتن قیمت واقعی نان، تبدیل این رقم به اتلاف سرمایه ملی چیزی نزدیک به 4350 میلیارد تومان در کل کشور خواهد بود. با استقرار نشان طیب در زنجیره نان (که هدف اصلی آن ارتقای کیفیت در طول زنجیره با بهینه سازی همه عوامل درگیر آن می باشد) می‌توان لااقل نیمی از این ضایعات که مربوط به کیفیت پایین نان، بیاتی سریع آن و نیز عدم آگاهی نانوایان و مردم پیرامون روش صحیح پخت و مصرف نان است را کاهش داد که برای فاز پایلوت طرح نان طیب (10 درصد کشور) برابر با صرفه‌جویی 217.5 میلیارد تومان از منابع کشور است.


   37-2-2

   - 1,105.45 میلیارد تومان صرفه جویی در منابع ملی
   - اثرات اجرای طرح بر سلامت مردم با توجه به بهبود فرایندها قابل محاسبه نیست.


   در محاسبات مزبور اثرات فرهنگی و اجتماعی و اثرات استفاده از محصولات طیب بر تندرستی شهروندان (کاهش ابتلای به بیماری ها) مورد توجه قرار گرفته نشده است. جدول و نمودار مقایسه ارزش غذایی نان با آرد کامل و لواش در این زمینه ارائه شده است:

   49-3-2

   69-4-2

   مؤسسه کیفیت رضوی با هدف ارتقای کیفیت سبک زندگی بر اساس معیارهای اسلام ناب محمدی در اردیبهشت 1397 تأسیس شد. مؤسسه این هدف را از طریق طراحی الگوهای ارزیابی کیفیت و رتبه بندی بر اساس مبانی اسلام و تجاری‌‌سازی نشان طیب به‌عنوان برترین نشان کیفیت پیگیری می‌کند؛ طیب نشانی است که به کالاها و خدمات متقاضی و واجد شرایط اعطا می‌شود.

   دفتر مشهد : مشهد مقدس بلوار سجاد تقاطع جانباز ساختمان روزنامه قدس طبقه دوم موسسه کیفیت رضوی

   دفتر تهران : شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار خوردین، بعد از چهارراه هرمزان، پلاک 5، سازمان اقتصادی رضوی

   راهنمای ثبت نام

   آستان قدس رضوی

   سازمان اقتصادی رضوی

   05137636690

   09156621493

   rqi@razavi.ir

   ثبت نام در سامانه طیب